امروز: پنج شنبه, 25 شهریور 1400

تاريخچه قراخيل

در زير بنا داريم به معرفي اجمالي قراخيل بپردازيم قبل از هر چيز لازم است يادآوري کنيم که اطلاعات ذيل کاملا قابل وثوق نبوده و در حال راستی آزمایی میباشد که ممکن است در آينده برخي از مطالب تصحيح گردد. 

با توجه به برخی اشیاء و آثار کشف شده در قراخیل سابقه قراخیل به چند صد سال محدود نمی شود و احتمال میرود سابقه ای بسیار طولانی تر از مطالبی که در ذیل آورده شده داشته باشد ولی بعلت عدم بررسی علمی و کاوش تاریخی این فرضیه هنوز به اثبات نرسیده است.

 

پل قدیمی در جاده معروف شاه عباسی در قراخیل

 بنابه نقل و قول چهار برادر بنامهای مولا ، حمزه ، ضیاء و جانی فرزندان فردی به نام قراء که در کوهپایه سوادکوه و احتمالا ( عباس آباد ) زندگی میکردند به این منطقه مهاجرت کرده و خیل به پا کردند و خیل بنام پدرشان قرا ، قراخیل نام نهادند. ( حمزه به سمت آمل رفته و به روستای قراکلا مهاجرت کرد)

ادامه مطلب: تاريخچه قراخيل

به قراخيل مجازي خوش آمديد

بسم الله الرحمن الرحيم

سلام دوستان عزيز،خوشحاليم از اينكه سايت ما را براي مشاهده انتخاب كرديد.

بنا داريم در اين سايت قراخيل را معرفي كنيم و شمه اي از تاريخچه و رسومات گذشته تا پتانسيل و فعاليتهاي امروزه را به اطلاع عموم خصوصا هم محلي هاي عزيز و فهيم قراخيل برسانيم.

همچنين قصد داريم تا  فضايي جهت بحث و تبادل نظر در زمينه هاي مختلف اجتماعي،محلي،خانوادگي،مذهبي،سياسي و .... ايجاد نماييم كه بيشتر اين موضوعات را در بخش "ايستگاه بصيرت افزايي"ارائه نموديم.

ادامه مطلب: به قراخيل مجازي خوش آمديد

فعاليتهاي عمراني قراخيل

بسم الله الرحمن الرحيم

 آغازفعاليتهاي عمراني قراخيل رامي توان از تشكيل گروه سه نفره سردار شهيد حاج عقيل مولايي ، حاج عباس عليجانزاده و دكترقربانعلي نعمت زاده ، جهت تامين مايحتاج ضروري اهالي محل با توجه به كمبود كالاهايي از قبيل روغن، قندو... دانست.

 اولين فعاليت عمراني ماندگارمربوط مي شود به ساخت كتابخانه مرحوم مهندس محمدحسين گران درسال 58 كه بخشی از زمين آنرا حاج جان آقا گران و بخشی را نيزحاج محمدحسن گران اهدا نمودند وكليه عمليات طراحي و ساخت و بناي اين ساختمان راخود بسيجيان انجام دادند.

ادامه مطلب: فعاليتهاي عمراني قراخيل

نخبگان قراخيل

بسم الله الرحمن الرحيم

اين صفحه بزودي تكميل خواهد شد.

لطفا به ما در تكميل اين صفحه ياري رسانيد.

ادامه مطلب: نخبگان قراخيل

آداب و رسوم قراخيل

بسم الله الرحمن الرحیم

در اینجا قصد داریم بخشی از آداب و رسوم قراخیل را به شما عزیران معرفی کنیم،بعنوان بخش نخست برخی از بازیهای محلی را که از قدیم در قراخیل انجام میگرفته شرح داده می شود:

  بازیهابخش وسیعی ازسرگرمیهای جوانان درمجالس عروسی است.بازیهایی که ازقدیم الایام در روستای قراخیل مرسوم بوده وامروزه هم کم وبیش مرسوم است عبارتند از:

1-چش دوسه کا 2-بورده بورده کا 3-لال بازی 4-زمزمه 5-قرداش کا 6-مرغنه کا 7-نفارکا 8-لینگ کشی 9-تب کاتب چو 10-چوچو 11-رودکا 12-چرخک کا 13-شاه وزیرکا 14-مرده گیری 15-رسن کا 16-ایّاپر 17-کلنگ کا 18-سوته کا 19-هفت سنگ کا 20-کمربندکا 21-خربون کا.

 دودکا:

تعداد زیادی ازداوطلبان دور هم حلقه زده،دایره مانند به صورت چمپاته مینشینند یکی از شرکت کنندگان برخاسته پیرامون دیگران به حرکت در می آید و بازدن به پشت یکی از شرکت کنندگان وباگفتن واژه ی«دود»شروع به دویدن میکند و دور بازیکنان میدود،نفر کتک خورده هم اورا دنبال میکند،اگرشخص دوم بتواندبه اودسترسی یابدوکتکش راجبران نماید،نفراول مینشیندولی اگرنتوانداورابزندشخص اول به پشت بازیکن دیگرمیزندوخودجای او مینشیند.نفرجدید(سومی)بایدبه تعقیب نفر(دومی)بپردازد،وهمینطور تا آخر....

ادامه مطلب: آداب و رسوم قراخيل

زیر مجموعه ها

طراحی قالب توسط : گروه برنامه نویسی قرمز