امروز: شنبه, 09 بهمن 1400

مصاحبه با بلبل جبهه ها

بسم الله الرحمن الرحيم

 

   اولین بار در سال 1363  همزمان با عملیات بدر بود که با صدا و تصویرش در تلویزیون آشنا شدیم. در قاب سیاه و سفید تلویزیون خانه هایی که پر از دعا برای رزمندگان اسلام بود مردی با ریش های بلند و با لحجه مازندرانی نوحه ای میخواند و دیگر رزمندگان که دورش حلقه زده بودند سینه زنان زمزمه می کردند .... ...بارالهاجزیره مجنون بیه گلگون / رنگ خون بیته با حمله بدر برارون / ای خدا یاری هاکن اما ره / بییریم نجف و کربلا ره ......

 

همین نوحه حماسی کافی بود تا بسیاری از شمالی ها او را بشناسند

 این نوحه خیلی زود در بین مردم جا باز کرد و آغازی بود برای مداحی های حماسه ای با زبان محلی که مورد استقبال زیاد مردم قرار گرفت .

 

" حاج اصغر " در جنگ فقط یک مداح نبود . او رزمنده ای بود که هشت سال از جنگ دل نکند . با جنگ زندگی کرد . " جنگ  " را دوست می داشت . چون " دفاع  " بود و آنرا " مقدس " میشمرد .

 

در یکی از روزهای گرم تابستان مهمان حاج اصغر می شویم ، در روستایی با صفا و زیبا مهمان خانه ای روستایی شدن ودر اتاقی که از در و دیوار آن بوی جبهه و جنگ و عکس ها و یادگاری های زمان جنگ وجود دارد حال و هواي خاصي پيدا مي كنیم.

 

حاج اصغر صادق نژاد که در شناسنامه به اسم علی اکبر می باشد اهل شهرستان قائم شهر و روستای رزمنده پرور قراخیل است.

 ۲۲ساله بود که با شروع جنگ به جبهه رفت.

 جبهه رفتنم سراسر امتحان بود

 حاج اصغر جبهه رفتن هایش را سراسر امتحان می داند :

 قبل ازعملیات والفجر ۶ در دهلران بودکه تصمیم به عزیمت به جبهه گرفتم. درست در همان روز همسرم درد زایمان برایشبوجود آمد و من هم تمام وسایل اعزام را آماده نموده بودم، با توجه به اینکه در روستا زندگی می کردیم متاسفانه امکانات اولیه مانند ماشین و تلفنوجود نداشت. به همین علت به دنبال قابله رفتم و از او خواستم که به دادهمسرم برسد. اما متاسفانه قابله بعد از معاینه همسرم اعلام کرد که بایدهمسرم را به نزدیکترین مرکز درمانی ببرم و از دست او کاری ساخته نیست ،درآن زمان مانده بودم که چکاری باید انجام دهم؟ از طرفی باید جبهه می رفتم واز طرفی نیز همسرم آن وضعیت را داشت ، همسرم از درد به خودش می پیچید و  چندین بار هم خطاب به من گفت " مگر من همسر تو نیستم و شرایط مرا نمیبینی؟ چرا قصد رفتن داری ؟

 در شرایط خوبی نبودم ! تصمیم رفتن و ماندن ! این چه امتحانی بود ؟ خدایا چه کنم ؟

 بالاخره تصمیم خودم را گرفتم  . همسرم را به صبوری دعوت کردم . از مصائب حضرت زینب گفتم . به او گفتم کهفراخوانی شدم و باید بروم . من به جبهه رفتم و همسرم نیز صبوری کرد ..

 حاج اصغر که خاطراتش یا بهتر بگوییم امتحاناتش را مرور می کند ادامه می دهد :

 بالاخره همانروز به جبهه اعزام شدم وبعد از رسیدن به منطقه مورد نظر با هزار بدبختی تلفنی پیدا کردم و با یکیاز آشنایان توانستم تماس بگيرم و از حال همسرم بپرسم که آن شخص گفت: خانواده من همسرم را به بیمارستان رساندند و خداوند عنایت فرموده و فرزندیرا به من هدیه داد.

 از تک تیراندازی تا مداحی !

 " صادق نژاد " که در جبهه از تک تیر اندازی و آرپی چی زنی تا شاعری و مداحی را تجربه کرده درباره نحوه حضورش در جنگ می گوید :

 وقتی که جنگ شد انگار دیگر خانه ماندن برایمان ننگ بود . من هشت سال جنگی زندگی کردم . آن روزها هم که در شهر بودم هنگام مرخصی ام بود . هرلحظه آماده بودم تا فرماندهانم پیام رفتن بدهند .

 " حاج اصغر " از رضایت پدر و مادر برای رفتن به جبهه می گوید :

 ما ۴ برادر بودیم که در خانواده ای مذهبی بدنیا آمدیم . پدر و مادر، از رفتن ما به جبهه راضی بودند اما میگفتند که همه برادرها همزمان به جبهه نروید و حداقل یک نفر از شما نزد مابماند.

 گلایه از مسئولان فرهنگی کشور

 صادق نژاد  با گلایه از مسئولبان فرهنگی به خاطر وضعیت  جامعه و انتظارش گفت :

 کلام امام (ره)در آنزمان به ظلمت دل ما روشنایی بخشید و ما تمام جامعه بعد از جنگ را خوب تصور می کردیم امامتاسفانه با اینهمه شهدا و جانباز و آزاده ای که در راه وطن جانفشانی نموده اند انتظار جامعه ای بهتر از این را داشتیم نه جامعه ای که در آن بی حجابی و بی قید و بندی موج می زند.

 فقط گوش بفرمان رهبری

 این رزمنده شمالی تنها راه پیشرفت کشور را تبعیت کامل از ولایت می داند و معتقد است :

 اگر مسوولان به رهنمودهاي رهبري انقلاب  گوش دهند در تمام كارها موفق خواهند بود و بسياري از مشكلات كشورحل مي شود و اگر مسوولان امروزي به اندازه به صورت كامل به دستورات رهبري ورهنمودهاي ايشان عمل كنند به جامعه آرماني نزديك مي شویم اما مي بينيم متاسفانه راحت طلبي برخي از مسوولان تا حدی است که باز هم متاسفانه از مسیرمنحرف شده وبا برخی حرکات ، خواسته یا ناخواسته ارزشها و دست آوردهایانقلاب و دفاع مقدس را نشانه گرفته اند .

 نسل دیروز ؛ نسل امروز

 صادق ن‍ژاد که خود از نسل  مقدس و خدایی جنگ است درباره نسل امروز، نظر جالبی دارد :.

 جوانان امروزي پاك تر از جوانان سالهاي قبل مي باشند اما متاسفانه دشمنان با سمپاشي هايي كه كرده و مي كندشايد برخي را به ظاهر گول زده اما در باطن اين جوانان باوفا به رهبري ميباشند اما متاسفانه  در جامعه برخي مسوولان که در دام دنیا طلبی و جریانات انحرافی افتاده اند در رسيدگي به جوانان كم كاري مي كنند  البته جوانان ما هوشیارند و عملکرد برخی مسئولان و مدیران کم کار را به حساب انقلاب و نظام نمی گذارند ..

 حاج اصغر بزرگترين آرزوي خود را عاقبت بخير شدن و رسيدن جامعه به نقطه آرماني اسلامي می داند ودر آخرت نیز شفاعت امام ( ره ) را آرزو مند است :

 در روز رحلت امام ( ره ) در قائم شهر بودم كه بعد از شنيدن خبر رحلت حضرت روح الله  به تهران و تشييع جنازه رفتم و با سعي و تلاش توانستم يك تكه از كفن امام راحل (ره) را گرفته وبراي خودم نگه دارم و وصيت نمودم تا بعد از فوت من و در زمان دفن اين تكهاز کفن را در داخل قبرم قرار دهند.

 غم سنگین قطعنامه ۵۹۸

 در زمان قبول قطعنامه در منطقه هفت تپه بودم .بعد از شنيدن قبول قطعنامه ۵۹۸ غم سنگینی بر دلم نشست اما بعد ازشنيدن سخنان امام و اينكه متوجه شدم ايشان تحت فشارهايي اين قطعنامه راپذيرفته اند متوجه اصل موضوع شده و آرام شدم و در همان لحظه شعري محلي وحماسي را سروده ام تا به رزمندگان هم روحيه داده باشم.

 (اهل كوفه نيمه،علي بمونده تنها / خستگي ناپذيرمه يا رسول الله

 براي حفظ شرف امبه به ميدون جنگ / گيرمه شه آرپيجي ره ،مهدي ره من زمه ونگ

 جنگ كمبه مانند شير، دشمن را يارمه شه چنگ / با عجز و ناله اسير / خميني ره زنده ونگ

 خوندمبه نصفه شو آيه وجلنا ره / خستگي ناپذيرمه يا رسول الله)

 حاج اصغر با انتقاد از نقش کمرنگ هنر در معرفی جنگ می گوید :

 در استان مازندران كه چيزي نديده ام واما فيلم ها و مستندهايي هم كه كشوري ساخته شده نتوانستند حق جنگ را ادانموده و به نظرم كتر از ۱۰ درصد از واقعيت هاي ظاهري جنگ نشان داده شده ومعنويات جنگ ديده نشده است.

 

 

 

 

 

 جنگ تمام شد اما ...

 حاج اصغر که معتقد است شاید جنگ تمام شده اما حماسه هرگز گفت :

 تازه با پایان جنگ حماسه در قالبیدیگر آغاز شده است . اولين شعر حماسي من ( با پایان جنگ ) در زمان قبولقطعنامه و دومين سروده من زماني بود كه امام دستور داده و اعلام نمودهبودند كه گردان هاي عاشورا پيشاني بند نظام است و يك بيت آن سروده ام اينبوده :

 (فرزند عاشورامه يا علي مولا كوفي نيمه سيد علي بمونده تنها)

 صادق نژاد در مورد سروده معروف خود در ایام جنگ که مورد استقبال رزمندگان شمالی قرار گرفت هم گفت :

 زماني كه در منطقه دهلران و بالاي قله ها نيزار بوده ايم من اين سروده معروف:

 (اي خدا صحراي نيزار بهيه كربلا سنگرها همه بهيه قتلگاه مهدي ره برس بهيره شهدا) را خوانده ام.

 مداحي(بار الاها جزيره مجنون بيهگلگون ...) را در عمليات بدر در سال ۶۳ بود كه خوانده و در سال ۶۴ نيزسروده اي بخاطر ناراحتي زياد مادران خوانده ام

 برو اي جان مار/ زينب روزگار / بهيمه من شهيد / هاكن ته افتخار

 بلبل مازندراني جبهه ها ادامه می دهد :

 سروده ديگري از وصيت نامه شهيد حاج عقيل مولايي الهام گرفته ام زيرا ايشان در وصيت نامه خود گفته بود كه:بسيجيخستگي را خسته كرده است و قسمتي از سروده ام به اين صورت بوده:

 بسيجي خستگي ناپذيرمه / خستگي ره خسته كمبه چونكه مثل شيرمه

 شير مازندران / من كميل علي مه

 نكته جالب توجه اينكه سرروده ها و مداحی های حاج اصغر صادق نژاد به جنگ و ... ختم نمی شود و درباره فتنه سال ۸۸ هم شعري سروده و آنرا مداحی کرده است :

 

شيعه مولا علي مه يا امام زمان / كوفي نيمه محور مردانگيمه / شير مازندران منكميل علي مه يا امام زمان /سلمان محمدي من يا امام زمان.

 

اين رزمنده بسيجي و مداح جنگ درباره تاثیر مداحی هایش بر رزمندگان  مي گويد:

 

سروده هايم تاثيرات خاصي بر رزمن دگانداشته و روحيه آنها را بسيار قوي مي کرد و در حال حاضر نيز به دعوت بسيارياز مردم و مسوولان در مراسمات مرتبط حضور يافته و قسمتي از سروده هاي قديمي و همچنين جديدم را مي خوانم.

 صادق نژاد با گلايه دوباره از دستگاه ها و مسوولان دست اندر كار فرهنگي افزود : متاسفانه تاكنون هيچ گونه حمايتي در جهت جمع آوري و يا چاپ سروده هايم نشده است.

 پیشکسوتان جنگ فراموش نشوند !

 متاسفانه برخی رزمندگان مخلص زمان جنگ، بعد از جنگ رها شده اند و نهاد و يا ارگان خاصي آنها را تحت پوشش قرارنداده و به همين علت برخي از اين رزمندگان مجبور شدند به كارهايي كه در شانو منزلت آنها نمي باشد بپردازند . دقت کنید برخی از کارها برای بسیاری ازمردم شاید ایرادی نداشته باشد اما یک رزمنده که حماسه هایی مانند فتح فاو ،عملیات های والفجر و... را می آفریند باید بزرگ شمرده شود و کارش نیز درشان یک رزمنده باشد .

 باز هم متاسفانه در برخی موارد شاهدیم اين سفارش امام (ره) كه: " نگذاريد پیشکسوتان جهاد و شهادت  در پيچ و خم زندگی روزمره به فراموشی سپرده شوند  " فراموش شده است.

 او شيرين ترين خاطره خود از زمان جنگ را در عمليات بزرگ والفجر ۸ دانسته كه با كمترين شهيد پيروزی رسیده ایم .

 بسیجی خستگی را خسته کرده...

 صادق نژاد در پايان  گفتگو مي گويد:

 سلام مرا به رزمندگان برسانيد و بگوييد احساس خستگي نكنند.بگذاید برخی در ادارات و جاهای دیگر برخوردهاینامناسب داشته باشند . زخم زبان بزنند . اما چه باک که رزمندگان اسلام باخدا معامله کرده اند و هیچ گاه خسته نمی شوند . به قول سردار شهید حاج حاج عقيل مولائی " بسیجی خستگی را خسته کرده ......"

 منبع:اراء نيوز

 

نظرات   

 
محمد
+1 #14 محمد در تاریخ: سه شنبه 02 آبان 1396 ، ساعت 03:08 ق ظ
با تشکر از این برادر عزیز و فداکار . قطعا بسیجی خستگی ناپذیر امروز کسی است که هم در سنگر فرهنگی در مقابل تهاجمات دشمن با صلاح دانش و آگاهی مقاومت کند و هم در صف مقدم تولید و دانش از حرکت باز نایستد
نقل قول
 
 
حسین
+4 #13 حسین در تاریخ: یکشنبه 25 مرداد 1394 ، ساعت 01:05 ب ظ
واقعازندگی نامه عالی بود
نقل قول
 
 
دوست دار حاجی
+6 #12 دوست دار حاجی در تاریخ: جمعه 15 اسفند 1393 ، ساعت 01:12 ب ظ
مطالب آموزشی خوبی برا ما جوان ها بود
نقل قول
 
 
یه نفر
+4 #11 یه نفر در تاریخ: جمعه 22 فروردين 1393 ، ساعت 08:01 ب ظ
سلام خیلی خوب بود ؛جناب نا آشنا لطفا شمایی که بسیجی ها رو تک قطبی می دونی ،خودتون هم نباید یه طرفه به قاضی برید!لازم به ذکر هست اگه دوستانمون در سایت با تلاش های شبانه روزی شون این مطالب جالب شاید باکمی کاستی که خیلی قابل ملاحظه نیست جمع آوری میکنن نشان دهنده حضور داشتن در میدان مبارزه نرم واین جبهه کنونی است !و فقط و فقط به منظور نقش داشتن در برقراری و گسترش فرهنگ ناب محمدی در این سایت علی الخصوص روستامون میباشه و به نظر من دقیقا تو راهی هستن که حامعه کنونیمون نیاز داره ! وخواهشا مغرضانه زحمات خالصانه ایشان رازیر سوال نبرید !!!
نقل قول
 
 
مزمل
+5 #10 مزمل در تاریخ: دوشنبه 28 بهمن 1392 ، ساعت 09:11 ب ظ
بسم الله الرحمن الرحیم
جالب و زیبا بود . نسل امروز نیاز به این مطالب و یاداوری آن روزهادارد. خدا نگهدارشان باشد.
نقل قول
 
 
ز.ع
+5 #9 ز.ع در تاریخ: دوشنبه 28 بهمن 1392 ، ساعت 08:11 ب ظ
بسم الله الرحمن الرحیم
مصاحبه خوبی بود.استفاده کردیم.شرمنده همه کسانی هستیم که برای انقلاب و جنگ رنج کشیده و خون داده ‌اند.چند روز پیش شعری را خواندم که بسیار متأثر شدم.از خودم پرسیدم ما چقدر توانسته ایم دین خود را به این انقلاب ادا کنیم. چقدر از این شعر می تونه شرح حال من و واقعیت زندگیم باشه؟
این شعر رو براتون می ذارم که استفاده کنید.
ای داغ دل لاله، تو را وقت نداریم
با حضرت شیطان سرمان گرم گناه است
ما بهر ملاقات خدا وقت نداریم
چون فرد مهمی شده نفس دغل ما
اندازه ی یک قبله دعا وقت نداریم
در کوفه تن غیرت ما خانه نشین است
بهر سفر کرببلا وقت نداریم
تقویم گرفتاری ما پر شده از زر
ای داغ دل لاله تو را وقت نداریم
هر چند که خوب است شهیدانه بمیریم
خوب است ولی حیف که ما وقت نداریم!
نقل قول
 
 
علی
+8 #8 علی در تاریخ: شنبه 26 بهمن 1392 ، ساعت 09:11 ب ظ
منم به وبه خودم خدمت همه عزیزانی که در این راه وقت میگذارند و قلم میزنند ممنونم براستی که در این برهه از زمان یکی از دغدغه های همه ما روشن کردن حقایق و دشمن شناسیست که در فرهنگ بسیج میشه خیلی از این روشن گریهای بی بغض و کینه رو احساس کرد دوست عزیز جناب نا اشنا پیشنهاد میکنم اگر هم شما چیزی برای عرضه دارید تا از تک قطبی شدن بیرون بیاییم خب پیشنهاد کنید تا مطالب پر بارتر و همه پسند تر شود بازم از همتون ممنونم
نقل قول
 
 
فاطمه زهرا
+11 #7 فاطمه زهرا در تاریخ: چهارشنب 15 آبان 1392 ، ساعت 12:08 ب ظ
جناب ناآشنا سلام علیکم .پیام شماراخواندم غلط نبوداماکامل هم نبود. وچه بساحرفهای ناقص اثربدتری برروی انسان میگذارد.بله ماازجنگ سخت گذ شتیم امادردل همان توپ وتانک فرهنگ ما ،خط مشی ما،چشم انداز مابرای یک نظام اصیل اسلامی شکل گرفت.مگردرهمین جنگ ما فرهنگ ایثاروگذشتن از خودرانیاموختیم. فرهنگ صبروخودرادرمقاب ل عربده های دشمن نباختن و داشتن غروروِِِِ ارق ملی دربرابر ابرنکبت جهانی رانیامو ختیم. بزرگوار،مگرراهه ای مقابله باجنگ نرم غیرازاینهاست. بیشتر از اینهاهست ولی غیرازاینها نیست.همین که یک نهادمردمی مثل بسیج سایتی راراه اندازی میکند،خودش اولین قدم برای مقابله باجنگ نرم است. وازخدای بزرگ میخواهم به همه ی مابصیرت عنایت فرماید.یاعلی
نقل قول
 
 
mohsen
+3 #6 mohsen در تاریخ: چهارشنب 15 آبان 1392 ، ساعت 12:08 ب ظ
سلام ، شادی روح امام خمینی و شهدا صلاوات
بسیار علاقمندم مداحیهای آقای حاج اصغر صادق نژاد دانلود کنم لطفا راهنمائی فرمائید
با سپاس فراوان
نقل قول
 
 
مدير سايت
+5 #5 مدير سايت در تاریخ: چهارشنب 15 آبان 1392 ، ساعت 12:08 ب ظ
سلام همراه گرامی" ناآشنا 2 و 3"
در ابتدا باید عرض کنم که خوشحال شدم که از سایت ما بازدید کردید و انشالله تونسته باشید از معدود مطالب اون استفاده کرده باشید.
درباره انتقادتون باید چند جمله ای رو به استحضارتون برسونم:
واقعا متوجه نمیشم که کدوم یک از مطالب سایتمون شمارو به این نتیجه رسوند که ما بسیجیها تک قطبی هستیم؟
نمیدونم تعریف شما از جنگ فکر نرم چیه که مارو به اون دعوت میکنید؟یعنی چیزی جز مبارزه فرهنگی از هر طریق ممکن مخصوصا فضای اینترنتی هست؟ مگراینکه جنابعالی استفاده از فضای سایبری رو هم جزء جنگ با آتش در نظر بگیرید.
نمیدونم سطح تحصیلات جنابعالی چقدره ولی اگه یه جستجویی بفرمایید حتما متوجه خواهید شد که قسمت اعظمی از نخبگان کشور عزیزمون از همین بچه های بسیجی و رزمنده هستند.
درباره نظر عدم نظارت بر نظرات هم باید عرض کنم:مدیریت این سایت تا کنون هیچ نظری رو فیلتر نکرده ولی همونطور که استحضار دارید در فضای مجازی برخی انسانهای مغرض و بیفکر وجود دارند که ما نباید بهشون اجازه بدیم خدای ناکرده با نوشتن مطالبی موهن به ساحت مقدس شهدا جسارت کنن.
نقل قول
 

ارسال نظر

کد امنیتی
بارگزاری مجدد

طراحی قالب توسط : گروه برنامه نویسی قرمز