امروز: سه شنبه, 27 مهر 1400

تاريخچه قراخيل

در زير بنا داريم به معرفي اجمالي قراخيل بپردازيم قبل از هر چيز لازم است يادآوري کنيم که اطلاعات ذيل کاملا قابل وثوق نبوده و در حال راستی آزمایی میباشد که ممکن است در آينده برخي از مطالب تصحيح گردد. 

با توجه به برخی اشیاء و آثار کشف شده در قراخیل سابقه قراخیل به چند صد سال محدود نمی شود و احتمال میرود سابقه ای بسیار طولانی تر از مطالبی که در ذیل آورده شده داشته باشد ولی بعلت عدم بررسی علمی و کاوش تاریخی این فرضیه هنوز به اثبات نرسیده است.

 

پل قدیمی در جاده معروف شاه عباسی در قراخیل

 بنابه نقل و قول چهار برادر بنامهای مولا ، حمزه ، ضیاء و جانی فرزندان فردی به نام قراء که در کوهپایه سوادکوه و احتمالا ( عباس آباد ) زندگی میکردند به این منطقه مهاجرت کرده و خیل به پا کردند و خیل بنام پدرشان قرا ، قراخیل نام نهادند. ( حمزه به سمت آمل رفته و به روستای قراکلا مهاجرت کرد)

 

 و اکثریت جمعیت قراخیل از اعقاب این چهار برادر هستند .

 البته همين قول به استناد متن ذيل به چالش کشيده ميشود:

 نادر شاه که خود را برای نبرد دوم آماده ميساخت تا بغداد را از عثمانی خلاص کند ،شکست خود را از همراهی نکردن 15 طایفه از 22 طايفه کرد و کردستان میدانست بنابراين به فکر تبعید افتاد 5 گردان را به سمت شمال مازندران ,خراسان , گرگان فرستاد نادر شاه پس از حمله دوم و شکست مردان عثمانی (طغرل) و تصرف بغداد همه ی گردانهای سرکش (15 طوایف) را به سمت خدم و حشم وعده ای از گردان قراخیل را در اطراف حلبيه کردستان عراق فرستاد که هم اکنون هم وجود دارند(متانی ,دیوان سالار,گرائیلی قراخیل ) پس مطابق این متن میتوان نتیجه گرفت که  قراخیلی ها سواد کوهی نیستند.

 به استناد سنگ قبری که در ورودی مسجد جامع نصب بود و بر روی آن "مولا سنه وفات 1188 ه.ق مطابق با 1147 ه.ش" حکاکی شده بود قدمت روستای قراخیل را به توجه به تخمین سن مولا حدود 60 سال میتوان سیصد و دو سال در نظر گرفت که تقریبا اواخر سلسله صفویه میباشد .

جمعيت قراخیل بر حسب تیره بودند که به مولائی ها و غریبه ها تقسیم می شوند.

 روستای قراخیل با موقعیت جغرافیایی 36 درجه و27 دقیقه وطول جغرافیایی 52 درجه و 46 دقیقه شرقی وبا ارتفاع 7/14 متر ازسطح دریا می باشد وضع طبیعی ناحیه ، دشت ساحلی دریای خزروارتفاع ناحیه : بلندیهایی رشته کوه البرز به ارتفاع 2000 مترواقع در10کیلومتری ضلع جنوبی روستا شکل اراضی به صورت مسطح باشیب کمتراز3درجه وزراعی وحوضه آبریزتالار رود- دریای خزر می باشد.

 منابع آبهای سطحی آن کانال آبیاری وزهکشی وآبهای زیرزمینی آن درعمق یک متری درنقاط پائین دست که دشت قراخیل می باشد

 درحدودسال 1370 حدود 1000 هکتارزمین شالیزاربوده وحدود 700 هکتارباغ بوده است و900 هکتاربافت مسکونی درحال حاضر وحدود 200 هکتارشالیزار و حدود 1500 هکتار را می توان باغ مرکبات تخمین زده است. کل اراضی و وسعت قراخیل را می توان 2600 هکتار تخمین زد.

 روستای قراخیل از جنوب به روستاهای شامیرکلا ومیدانسر واز شمال به جاده اصلی بابل به قائم شهر واز شرق به روستاهای نماورکلا و ترکمن خیل وجنید واز غرب به روستاهای خطیرکلا و واکی کلا و هتکه پشت و تیب کلا محدود می باشد.

 توپوگرافی (اختلاف سطح قراخیل) ازجنوب به شمال حدود 86 مترمی باشد.

نظرات   

 
محمد حسین حسین نیا
0 #9 محمد حسین حسین نیا در تاریخ: چهارشنب 21 اسفند 1398 ، ساعت 10:12 ب ظ
خیلی کم بود. باید از آبدنگه سر هم تعریف کنی. عالی ميشه
نقل قول
 
 
مهرداد
+2 #8 مهرداد در تاریخ: چهارشنب 04 ارديبهشت 1398 ، ساعت 02:02 ب ظ
سلام درروستای قراخیل طایفه ما کوچکزاده که پدر برزگ ما مرحوم حاج شکرالله فرزند باباجان از عباس اباد به قراخیل کوچ کرده ودرحال حاضر با پنج پسر ویک دختر وتعدادزیادی از نوادگانش در این روستا زندگی که حداقل جمعیت قابل توجه از ساکنین این روستارا تشکیل میدهند
نقل قول
 
 
فرزندان حانی
+3 #7 فرزندان حانی در تاریخ: پنج شنبه 11 آذر 1395 ، ساعت 03:09 ب ظ
با سلام از اطلاعات جالبتون .فقط چند نکته راجهت اصلاح خدمتتون عرض می کنم. اطلاعات من از مادربزرگم که 20 سال قبل فوت کردند میباشد.
1-چهار برادر به نامهای جانی - زکی (نه ضیا)و ... که از سوادکوه به اینجا نقل مکان کردند
2- وجه تسمیه نام روستا به زبان مازندرانی قراخیل(به کسره ق) به معنای محل اسکان گروه (قرار+ خیل). چون آنها یک گروه دامدار بودند که در کار خرید و فروش دام و محصولات دامی فعالیت می کردند. و از اطراف جهت خرید به آنحا می رفتن می گفتند به محل قرار خیل برویم .
3- در آنجا اثار باستانی زیادی وجود دارد از آنجمله سنگ سیاه که به دوران نادرشاه بر می گردد که می گویند گنچ نادری در آنجا پنهان شده است که قبل از این چهار برادر بوده است.
این چند جمله را برای کسب اطلاع بیشتر برایتان نوشتم که کتابی که در حال نوشتن است را کامل و درست بنویسید و در کتابخانه ملی ایران شجره نامه این چهار برادر و تاریخچه قراخیل وجود دارد برای اطلاعات بیشتر لطفا به آنجا مراجعه کنید .

با سپاس
نقل قول
 
 
مجید
+3 #6 مجید در تاریخ: سه شنبه 12 اسفند 1393 ، ساعت 01:12 ب ظ
ضمن عرض سلام و خسته نباشید به شما قول میدم به زودی کتاب تاریخچه قراخیل رو تکمیل میکنم و به حرمت شهدای مظلوم این دیار به کتابخونه این روستا هدیه میکنم.
نقل قول
 
 
یک قراخیلی
+2 #5 یک قراخیلی در تاریخ: پنج شنبه 10 مهر 1393 ، ساعت 02:07 ق ظ
ضمن سپاس از تلاش شما در جهت اطلاع رسانی.
ممنون خواهیم شد چنانچه، به معرفی و وجه تسمیه نواحی مختلف مِلک قراخیل مانند: نرگس کتی، شارکتی، بقمار یا هتکه پشت و غیره بپردازید :-)
نقل قول
 
 
وایسادنیامسافرم
+3 #4 وایسادنیامسافرم در تاریخ: شنبه 23 آذر 1392 ، ساعت 08:09 ب ظ
سلام . ممنون از اطلاعاتی که دادید. بااونکه قبلا خونده بودم ولی بازم برام تازگی داشت . هرچند یه کم پیچیده بودوالبته حفظ اعداد و ارقامی که نوشتید سخته .متشکرم ،من که از سایتتون خییلییی دیدن می کنم .
نقل قول
 
 
غریبه ی آشنا
+3 #3 غریبه ی آشنا در تاریخ: جمعه 17 آبان 1392 ، ساعت 12:08 ب ظ
تشکر خیلی بدردم خورد. اماخانواده ما از سوادکوه اومدن
نقل قول
 
 
حسين
+2 #2 حسين در تاریخ: دوشنبه 13 آبان 1392 ، ساعت 12:08 ب ظ
سلام ممنون از سايت نسبتا خوبتون
يه متني هم از قراخيل تو لغت نامه دهخدا هست
اگه اونم بزارين بد نيست
تشكر
نقل قول
 
 
سعید
+3 #1 سعید در تاریخ: یکشنبه 12 آبان 1392 ، ساعت 05:08 ب ظ
سلام
بهتر بود منبع این نوشتار رو هم ذکر میکردید
نقل قول
 

ارسال نظر

کد امنیتی
بارگزاری مجدد

طراحی قالب توسط : گروه برنامه نویسی قرمز